Low-code CRM/BPM – dlaczego warto?

Low-code – dlaczego warto

Low-code to nowe podejście do szybkiego tworzenia aplikacji i automatyzacji procesów. Uważane jest za szczególnie przydatne z kilku praktycznych powodów. Ten artykuł wyjaśnia, dlaczego poznanie koncepcji rozwoju low-code CRM/BPM jest dobrym pomysłem i pokazuje, jak low-code pomaga radzić sobie z niektórymi z największych wyzwań branży IT.

TRANSFORMACJA CYFROWA

Żyjemy w erze przyspieszonej transformacji biznesowej, którą umożliwia internet i technologie cyfrowe. Jedynym celem firm jest dodawanie większej wartości dla klientów w najbardziej efektywny sposób. Jak ujmuje to Salesforce: „Cyfrowa transformacja to proces wykorzystywania technologii cyfrowych do tworzenia nowych – lub modyfikowania istniejących – procesów biznesowych, kultury i doświadczeń klientów, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom biznesowym i rynkowym. To ponowne wyobrażenie sobie biznesu w erze cyfrowej to właśnie transformacja cyfrowa.” 

Łączenie ludzi, usuwanie silosów danych, budowanie kultury danych, eliminowanie ręcznych procesów poprzez automatyzację, wzmacnianie pozycji pracowników, doświadczenia mobilne, wykorzystanie Internetu rzeczy – to wszystko przykłady cyfrowej rewolucji, która rozgrywa się na naszych oczach. 

Te zasadnicze zmiany zostały dodatkowo wzmocnione przez pandemię COVID-19, która zadziałała jak cyfrowy akcelerator w wielu branżach. Ciągłość biznesowa i bezpieczeństwo pracowników zostały nagle dodane do strategicznej agendy zarządów niemal każdej organizacji na świecie. 

OGRANICZONA DOSTĘPNOŚĆ ZASOBÓW IT

W obliczu tak ogromnych zmian, branża IT nie może kontynuować swojej działalności w dotychczasowy sposób. Nie ma wystarczającej liczby certyfikowanych programistów, aby odpowiedzieć na potrzeby biznesowe organizacji przechodzących cyfrową transformację. 

Według firmy Microsoft, w ciągu najbliższych pięciu lat, globalna siła robocza może wchłonąć około 149 milionów nowych miejsc pracy związanych z technologią – z czego największy udział w tej prognozie ma rozwój oprogramowania. 

KONCEPCJA LOW-CODE

Low-code to podejście do tworzenia oprogramowania, które wymaga niewielkiej ilości lub braku kodowania w celu stworzenia aplikacji i zautomatyzowanych procesów. 

Platforma programistyczna low-code wykorzystuje wizualne środowisko programistyczne z prostą logiką i funkcjami „przeciągnij i upuść” zamiast tradycyjnych języków kodowania. Takie intuicyjne narzędzia pozwalają użytkownikom bez formalnej wiedzy programistycznej tworzyć aplikacje do wielu celów – takich jak aplikacje mobilne i biznesowe. 

Tacy nieformalni programiści – zazwyczaj użytkownicy wywodzący się z działów biznesowych – są nazywani przez Gartnera „citizen developers”. 

Low-code abstrahuje i automatyzuje każdy etap cyklu życia aplikacji, aby umożliwić szybkie dostarczanie różnorodnych rozwiązań programistycznych. Przełamuje tradycyjne silosy biznesu i IT, aby promować ciągłą współpracę. 

KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA LOW-CODE

O ile potrzeba zwiększenia liczby pracowników IT jest z pewnością ważnym czynnikiem dla ekspansji platform low-code, to z pewnością nie jedynym, a nawet nie najważniejszym. 

Inne korzyści z low-code mogą obejmować: wzrost bezpieczeństwa, wzrost produktywności IT, redukcję shadow IT oraz redukcję liczby nieudanych projektów. 

Korzyści te znajdują potwierdzenie w wynikach wielu badań. Poniżej przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Outsystems w 2020 roku. 

W ostatnim czasie platformy low-code stają się coraz bardziej popularne jako szybka i wygodna alternatywa dla tradycyjnego tworzenia oprogramowania. Zarówno profesjonalni programiści, jak i programiści nieformalni mogą korzystać z platformy low-code do tworzenia aplikacji spełniających wymagania biznesowe w zakresie nowych aplikacji i automatyzacji procesów, umożliwiając i przyspieszając transformację cyfrową w swoich firmach. 

Ważne jest, aby zauważyć, że low-code nie umniejsza wartości czy znaczenia profesjonalnych programistów. Zamiast tego, low-code umożliwia programistom szybsze tworzenie wartości – poprzez skupienie się na doświadczeniach użytkownika, a nie na zadaniach technicznych, które można zautomatyzować. 

WZROST RYNKU

Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści płynące z zastosowania podejścia low-code, nic dziwnego, że coraz więcej firm stosuje je już dziś. Gartner szacuje, że platformy aplikacyjne typu low-code/no-code będą stanowiły prawie 65% wszystkich tworzonych aplikacji do 2024 roku. Oznacza to, że większość aplikacji tworzonych w 2024 roku będzie rozwijana z wykorzystaniem platform i narzędzi low-code. 

Co więcej, Gartner prognozuje, że światowy rynek technologii low-code development wzrośnie aż o 23% w 2021 roku. 

WNIOSKI

Żyjemy w erze dynamicznych zmian. Niespotykane dotąd przyspieszenie transformacji cyfrowej i biznesowej – podsycane jeszcze przez pandemię – wywarło ogromną presję na niemal wszystkie firmy i organizacje na świecie. 

Technologie low-code i no-code wydają się być właściwą odpowiedzią na przynajmniej niektóre z obecnych wyzwań. Ekonomiczne konsekwencje pandemii COVID-19 potwierdziły możliwości i wartość dodaną platform low-code. Obniżenie kosztów rozwoju, wsparcie pracy zdalnej, automatyzacja przepływu pracy i szybkie tworzenie aplikacji, stają się kluczowe dla przetrwania organizacji każdej wielkości.  

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o platformach low-code i o tym, jak mogą one pomóc Twojej firmie, skontaktuj się z nami. 

Podziel się z innymi tym artykułem

Chcesz podnieść satysfakcję klientów i lepiej dostosować ofertę do ich potrzeb? Chętnie omówimy z Tobą korzyści, możliwości i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Skontaktuj się z nami jeszcze dziś.

Zapraszamy do kontaktu:

2022-09-01T09:43:06+02:00
Przejdź do góry