Automatyzacja procesów marketingu i sprzedaży

Automatyzacja procesów marketingu i sprzedaży

Dyrektorzy i kierownicy sprzedaży i marketingu zastanawiają się w jaki sposób usprawnić pracę swoich działów. Wielu z nich decyduje się na wdrożenie nowoczesnego systemu CRM, którego budowa ukierunkowana jest na zarządzanie procesami biznesowymi oraz ich automatyzację. Świetnym przykładem takiego rozwiązania jest system bpm’online. System ten to kompleksowe rozwiązanie pozwalające na automatyzację codziennych zadań marketingowych i sprzedażowych.

CRM do automatyzacji kampanii marketingowych

Rozwiązanie CRM do zarządzania relacjami takie jak Creatio pozwala na automatyzację i nadzór nad kampaniami marketingowymi niezależnie od kanału komunikacji. Za pomocą intuicyjnego interfejsu graficznego, każdy pracownik działu handlowego bądź marketingu może stworzyć kampanię wraz z powiązanym scenariuszem workflow, który decyduje o kolejnych zautomatyzowanych i ręcznych działaniach do wykonania w zależności od zadanych parametrów.

Przykładowy, prosty scenariusz automatyzacji marketingu może wyglądać tak:
1. System wysyła wiadomości e-mail do grupy potencjalnych klientów
2. System rejestruje informacje o potencjalnych klientach, którzy trafili na landing page, do którego linkował mailing i dla każdego z nich tworzy zadanie dla handlowca „Zadzwonić i umówić spotkanie”
3. W odpowiednim momencie system automatycznie wyśle przypomnienie o spotkaniu dla wszystkich potencjalnych Klientów

Scenariusz automatyzacji może być tworzony za pomocą prostego w użyciu, ale potężnego narzędzia do rysowania schematów blokowych workflow. Każdy blok oznacza akcję, którą monitorować ma system (np. osiągnięcie jakiegoś warunku, wykonanie czynności przez potencjalnego klienta itp.), automatyczny proces do wykonania przez system (np. wysłanie maila lub SMS do klienta, wysłanie przypomnienia handlowcowi) oraz zadanie dla pracownika (np. wykonanie telefonu follow-up).

Automatyzacja rutynowych działań w CRM

Celem wdrożenia nowoczesnego systemu CRM nie jest jedynie rejestrowanie danych o potencjalnych klientach oraz historii kontaktów z nimi. Dobry system CRM powinien umożliwić uproszczenie codziennych zadań i zminimalizowanie czasu poświęcanego na wprowadzanie i analizowanie danych.

Możliwość prostego monitorowania wszystkich danych o kliencie i prowadzonych w jego kontekście kampanii marketingowych za pomocą widoku 360 stopni sprawi, że Twoi pracownicy nie będą marnować więcej czasu na tworzenie dedykowanych raportów z różnych źródeł.

Tworzenie schematów dla kampanii marketingowych oraz pojedynczych akcji wobec potencjalnych klientów umożliwia narzucenie na pracowników procedur opartych o najlepsze praktyki handlowe. Funkcjonalność ta sprawia również, że pracownicy nie zastanawiają się w jaki sposób wchodzić w kontakt z klientem, ponieważ system prowadzi ich krok po kroku przez proces zdefiniowany wcześniej przez przełożonych.

Wszystkie inicjatywy automatyzujące procesy biznesowe przekładają się na przyśpieszenie obsługi klienta i zwiększenie wydajności pracowników. Wszystkie kluczowe parametry do śledzenia pozytywnych zmian w firmie mogą być na bieżąco analizowane w odpowiednim obszarze systemu CRM.

Podziel się z innymi tym artykułem

Chcesz usprawnić współpracę marketingu i sprzedaży? Chętnie omówimy z Tobą korzyści, możliwości i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Skontaktuj się z nami.

Zapraszamy do kontaktu:

2021-11-12T20:28:34+01:00
Przejdź do góry