O programowanie Rootstock Material Requirements Planning (MRP) to nowoczesne narzędzie, które używa danych ze zlecenia produkcyjnego w połączeniu z prognozą zapotrzebowania na materiały i aktualnym harmonogramem produkcji by tworzyć szczegółowe i dokładne harmonogramy realizacji zleceń produkcyjnych. Sprawdzając stany magazynowe, system wygeneruje listę planowanych materiałów do wykorzystania. Jeżeli któregoś z materiałów nie wystarczy – automatycznie wygeneruje notyfikację do działu zakupów lub bezpośrednio zamówienie do dostawcy.
Moduł Rootstock Material Requirements Planning (MRP) używa informacji pochodzących z modułu zamówień, aby lepiej zarządzać zapotrzebowaniem na materiały. Na podstawie danych znajdujących się w bazie, system generuje prognozy, zarówno na materiały jak i półprodukty potrzebne do wykonania planu produkcyjnego bez poślizgu. Typowy raport składa się z nazwy materiału lub produktu, zakresu dat, dla którego prognoza jest aktualna, oraz ilości potrzebnej do wykonania zleceń produkcyjnych.
Silnik modułu używa algorytmów znanych w branży produkcyjnej podczas analizowaniu BOM (Bill of Materials). Dla każdego elementu sprawdza stany magazynowe, oraz minimalne ilości, aby mieć pewność, że wszystkie elementy są dostępne. W razie niepowodzenia harmonogram ulega zmianie i uruchamiane są odpowiednie procesy odpowiedzialne za uzupełnienie braków na magazynach. System zawsze będzie używał efektywnego BOM’u.
Plan produkcji może być wyświetlany w podziale na oddziały, gniazda produkcyjne, a nawet projekty (wszędzie tam, gdzie jest to możliwe). Aplikacja stosuje znane w branży produkcyjne algorytmy partiowania:
• Partia na partię (ang. Lot for Lot, LFL)
• Stały okres potrzeb (ang. Fixed Period Requirements, FPR)
• Obliczeniowy stały okres potrzeb (ang. Period Order Quantity, POQ)
• Ekonomiczna wielkość partii (ang. Economic Order Quantity, EOQ)
• Najniższy koszt jednostkowy (ang. Least Unit Cost, LUC)
• Najniższy koszt łączny (ang. Least Total Cost , LTC)
• Bilansowanie okreso - części (ang. Part-Period Balancing, PPB)
• Algorytm Wagnera - Whitina (ang. Wagner-Whitin Algoritm, WW)
• Stała wielkość partii (ang. Fixed Order Quantity, FOQ)
Metoda partiowania dobierana jest indywidualnie dla każdej pozycji z uwzględnieniem takich czynników jak: koszty przestawiania produkcji, wartość pozycji, koszty zamawiania, wymogi od dostawców, koszty utrzymania zapasu, wymiary środków transportu itp.
Moduł planowania potrzeb materiałowych jest ciągle rozwijany we współpracy z ekspertami z całego świata. Zapewnia to zawsze najwyższą jakość i zgodność z międzynarodowymi normami i trendami. Wybierając go, wybierasz narzędzie tworzone i stosowane przez profesjonalistów z branży produkcyjnej. Dołącz do nich i zacznij planować produkcję i zapotrzebowanie materiałowe w Rootstock ERP Cloud MRP.