O becnie systemy CRM czyli Customer Relationship Management są sercem niemal każdej firmy i bardzo często mają one ogromne przełożenie na jej sukces. Inwestycje w systemy CRM wydają się więc punktem obowiązkowym, zwłaszcza, że z najnowszych badań wynika, że nawet 90% firm zatrudniających powyżej 10 pracowników korzysta z tego typu rozwiązań.
Oprogramowanie klasy CRM ma za zadanie automatyzować i wspomagać wszystkie procesy biznesowe będące na styku firmy i klienta końcowego. Oznacza to, że z rozwiązań tego typu najmocniej korzystają działu marketingu, sprzedaży, obsługi klienta i zarząd. Pośrednio korzystają też wszystkie inne komórko organizacyjne firmy, ponieważ zwiększone obroty w związku z pozyskaniem nowych klientów wpływają pozytywnie na rozwój całej spółki.
Dobrze wdrożony system musi zapewniać wspomaganie w każdej fazie współpracy z klientem – od jego poszukiwania i definiowania jego potrzeb, przez sprzedaż, aż do obsługi bieżącej stałego klienta.
Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę GetLab App (dane dostępne pod adresem: https://blog.teamgate.com/crm-solutions-approach-2017/) wskazują na to, że obecnie najbardziej pożądanymi przez potencjalnych użytkowników funkcjami systemu do zarządzania relacjami z klientem są między innymi:
• Zarządzanie bazą potencjalnych szans sprzedaży (ważne dla 84% badanych)
• Zarządzanie kontaktami i adresami (ważne dla 79% badanych)
• Wsparcie w dystrybucji i nadzorze nad zlecanymi zadaniami(ważne dla 69% badanych)
• Raportowanie i analiza danych sprzedażowych(ważne dla 47% badanych)
Oprócz tego kluczowymi wymaganiami wobec wdrożenia rozwiązań tego typu są: niski czas uruchomienia, niskie koszty wdrożenia, otwartość na integracje z innym oprogramowaniem pracującym w firmie, oraz niskie koszty bieżącego utrzymania i serwisowania.
Rozwiązania typu cloud (w chmurze) lub SaaS (ang. Software as a Service) polegają na tym, że klient zamiast oprogramowania na stałe kupuje usługę dostępu do niego za pośrednictwem internetu. Daje to wiele korzyści ponieważ w związku z tym, że wszystkie dane, oraz cały system znajdują się w „chmurze” na serwerze dostarczanym przez producenta klient nie musi inwestować w infrastrukturę komputerową. Do obsługi systemu CRM wystarczy najczęściej zwykły komputer z dostępem do internetu.
Z drugiej strony barykady stoją rozwiązania on-premise (będące własnością firmy), których część stanowią platformy pisane na zamówienie. Głównym powodem przemawiającym za wyborem tego typu systemów jest bardzo duża elastyczność w zakresie tworzenia i modyfikacji funkcjonalności. W związku z tym na takie oprogramowanie decydują się firmy większe lub o bardzo wąskich i specjalistycznych wymaganiach.
W ostatnich latach, wraz z rozwojem platform SaaS obserwujemy zmianę trendu. Systemy te stały się na tyle dojrzałe i rozwinięte, że wybierane są przez większość biznesów niezależnie od rozmiaru.
Chętnie omówimy z Tobą korzyści, możliwości i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami.