P rzemysłowe wykorzystanie Internetu rzeczy (IoT) jest szybko rozwijającym się sektorem usług IT w Polsce i na świecie i stanowi największy odsetek ogólnego wykorzystania IoT w firmach w roku 2017 wg. IDC i SAP. W skali światowej już ponad 60% wytwórców używa danych pozyskanych poprzez połączone urządzenia IoT do analizowania i identyfikacji możliwości optymalizacji procesów biznesowych. W tym artykule zastanowimy się nad potencjalnymi korzyściami dla polskich firm produkcyjnych wynikających z wdrożenia rozwiązań z portfolio IoT.
Używając sensorów połączonych z systemem, ERP w chmurze pozwala na tworzenie scenariuszy i algorytmów zarządzających procesami serwisu maszyn. Przykładowo niektóre urządzenia zaprojektowane zostały, aby pracować tylko w danym zakresie temperatur czy też wstrząsów. Urządzenia Internetu rzeczy będą przesyłać dane do bazy danych, a system ERP w odpowiednim momencie powiadomi użytkownika lub zaplanuje zadanie serwisowe.
Urządzenia IoT mogą przesyłać dane operacyjne do partnerów takich jak wytwórców OEM czy inżynierów w terenie. To pozwala menadżerom odpowiedzialnym za operacje na zdalne zarządzania działami fabryki i umożliwia optymalizację i automatyzację procesów.
Analizy big data z wykorzystaniem danych Internetu rzeczy mogą poprawić ogólne bezpieczeństwo pracowników i zakładu. Monitorując KPI związane z bezpieczeństwem, ilość wypadków różnego rodzaju, może zostać zmniejszona poprzez wyciąganie odpowiednich wniosków i wdrażanie nowych, ulepszonych procedur BHP i bezpieczeństwa.
Sensory IoT agregują dane o produkcje zebrane w fabryce, jak również te pobrane od stron trzecich (dostawców, wyrobów dostarczonych do klientów) na każdym etapie jego cyklu życia. Dane te składają się na przykład z materiałów potrzebnych do produkcji, temperatury, środowiska pracy, produkowanych zanieczyszczeń itp. Informacje te pozwalają na usprawnianie produktów poprzez identyfikację i usuwanie problemów jakościowych.
Wykorzystanie Internetu rzeczy w przemyśle produkcyjnym pozwala na dostęp na żywo do informacji o łańcuchu dostaw poprzez śledzenie materiałów, urządzeń i produktów, które przez niego przechodzą. Raportowanie i analiza tych danych pozwala na eksport dokładnych danych o terminach dostaw do systemów ERP, PLM i innych.
Produkcja z użyciem IoT daje możliwość ciągłego monitorowania linii produkcyjnych, rozpoczynając od tworzenia harmonogramu, po pakowanie wyprodukowanych dóbr. Menadżerowie produkcyjni mają dostęp do danych (prawie) na żywo i na ich podstawie mogą doskonalić proces produkcji tak, aby wpłynąć pozytywnie na koszty operacyjne przedsięwzięcia.
Narzędzia Internetu rzeczy dla produkcji w połączeniu z modułem magazynowym systemu ERP przygotowanego do wyzwań Industry 4.0 mogą monitować wydarzenia związane z magazynem i łańcuchem dostaw. Dzięki takiemu połączeniu istnieje możliwość śledzenia zasobów w największym stopniu szczegółowości oraz notyfikowania odpowiednich osób o istotnych odchyleniach w stosunku do planów.
Nowoczesne i innowacyjne rozwiązania dostępne z chmury zapewniają większą elastyczność oraz szybkość wdrożenia funkcjonalności dla biznesu.
Opracujemy koncepcje najlepszych rozwiązań chmurowych, które zaimplementujesz samodzielnie lub przy pomocy ekspertów z Optingo. Przygotujemy produktu, który będzie spełniał oczekiwania wszystkich odbiorców, to duże wyzwanie koncepcyjne, technologiczne czy organizacyjne.
Zaproponujemy rodzaje licencji i ich zakres funkcjonalny odpowiadające Twoim potrzebom. opcje zakupu i finansowania. zakupowe – plan projektu
Oferujemy zestaw gotowych komponentów i dobrych praktyk, które możemy szybko dostosować do potrzeb Twojej organizacji. Skracamy czas wdrożenia do minimum. Twoja firma zacznie korzystać w pełni z systemu w zaledwie po kilku tygodniach.
W Optingo bez względu na to, czy mówimy o naszych Klientach, czy pracownikach, wierzymy w to, że to właśnie człowiek jest najcenniejszym zasobem firmy i wszelkie nasze działania zorientowane są na niego. Przygotowujemy i szkolimy użytkowników aplikacji chmurowych.