C hmura bierze szturmem polski rynek ERP. Mimo to, wiele firm wciąż zastanawia się jaki metoda dostarczania oprogramowania jest dla nich najlepsza. W tym artykule porównamy najważniejsze czynniki związane z dostarczaniem oprogramowania jako usługi, oraz instalacją oprogramowania na serwerze lokalnym firmy.
Aby wyliczyć początkowe i bieżące koszty posiadania systemu ERP, nie można brać pod uwagę jedynie wartości licencji i usług wdrożeniowych. Równie istotne są stałe opłaty związane z asystą czy rozbudową systemu. Rozwiązanie on-premise (na fizycznym serwerze firmy) wymaga zainwestowania dużych środków na uruchomienie oprogramowania (jednorazowy zakup licencji, zakup serwera). Dodatkowo należy również wziąć pod uwagę zatrudnienie jednej lub kilku osób do obsługi nowej infrastruktury i oprogramowania. Z drugiej zaś strony rozwiązania SaaS (Software as a Service) nie wymagają dużej początkowej wpłaty. Sposób rozliczania się jest zazwyczaj miesięczny lub kwartalny i opiera się o proste wyliczenia – ilość użytkowników razy stawka okresowa. Oprogramowanie pracuje na farmie serwerów producenta. Nie wymaga więc zakupu serwera, ani pracownika odpowiedzialnego za jego poprawne działanie.
Każda aplikacja wymaga okresowego uaktualnienia. W przypadku aktualizacji klasycznej aplikacji on-premise, należy wezwać specjalistę od systemu ERP aby samodzielnie zaktualizował aplikację na serwerze, oraz aplikacje klienckie na komputerze każdego z pracowników.
W przypadku rozwiązań chmurowych – aktualizacje wdrażane są przez producenta i nie wymagają od użytkowników żadnej akcji. Zawsze pracują na najnowszej, stabilnej wersji systemu.
Wydajność aplikacji instalowanej lokalnie jest w pełni zależna od maszyny, na której pracuje. Wraz ze wzrostem ilości użytkowników, oraz ilości przetwarzanych danych, wydajność serwera zacznie spadać. Wymagana będzie inwestycja w nowszy, szybszy sprzęt.
W kontekście aplikacji dostarczanej jako usługa, nie interesuje nas aspekt wydajności. Aplikacja w chmurze pozwala na pełną skalowalność. Z racji tego, że instalowana jest na potężnych farmach serwerów, zawsze posiada odpowiedni zapas mocy aby poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem obliczeniami.
Dla rozwiązań chmurowych, standardem jest, że producent zatrudnia cały sztab inżynierów odpowiedzialnych za aspekty bezpieczeństwa danych. A co z aplikacjami instalowanymi on-premise? Wszystko zależy od lokalnej polityki firmy, pewnym jest jednak, że bardzo ciężko będzie dorównać standardom bezpieczeństwa oferowanym przez dostawcę aplikacji w chmurze.
Na tym polu zdecydowanie wygrywają aplikacje instalowane lokalnie – posiadają one znacznie szersze możliwości rozbudowy i personalizacji systemu. Systemy oparte o chmurę zazwyczaj są ukierunkowane na niskie koszty wdrożenia, oraz proste i intuicyjne działanie systemu. Nie oznacza to jednak, że systemy w modelu SaaS nie dostarczają wszystkich narzędzi potrzebnych do codziennej pracy.
Nowoczesne i innowacyjne rozwiązania dostępne z chmury zapewniają większą elastyczność oraz szybkość wdrożenia funkcjonalności dla biznesu.
Opracujemy koncepcje najlepszych rozwiązań chmurowych, które zaimplementujesz samodzielnie lub przy pomocy ekspertów z Optingo. Przygotujemy produktu, który będzie spełniał oczekiwania wszystkich odbiorców, to duże wyzwanie koncepcyjne, technologiczne czy organizacyjne.
Zaproponujemy rodzaje licencji i ich zakres funkcjonalny odpowiadające Twoim potrzebom. opcje zakupu i finansowania. zakupowe – plan projektu
Oferujemy zestaw gotowych komponentów i dobrych praktyk, które możemy szybko dostosować do potrzeb Twojej organizacji. Skracamy czas wdrożenia do minimum. Twoja firma zacznie korzystać w pełni z systemu w zaledwie po kilku tygodniach.
W Optingo bez względu na to, czy mówimy o naszych Klientach, czy pracownikach, wierzymy w to, że to właśnie człowiek jest najcenniejszym zasobem firmy i wszelkie nasze działania zorientowane są na niego. Przygotowujemy i szkolimy użytkowników aplikacji chmurowych.